I ask my self this question. I have scrapped 2560 lbs. of steel this year and made $99.99 on it. Yes that's $.04 lb. avg. Sheet iron is $.0225 a pound so I am not making that much more by breaking it down. I do take fewer trips to the yard as I hold on to the prepared steel until I have a full load. If I get a fridge or other large item I break it down some what and add my other sheet iron to it. Every time I go to the yard with steel I think about the days of $.115 a pound for sheet iron! Those were the days...
Bookmarks