Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Hybrid View

EcoSafe Add a free tank of fuel and... 06-29-2015, 08:43 AM
Patriot76 Words of wisdom from a... 06-29-2015, 09:02 AM
ryanw Turn an old refrigerator into... 06-29-2015, 11:36 AM
MattInTheHat I have worked various places,... 06-29-2015, 04:04 PM
MattInTheHat Depends on whether the amount... 06-29-2015, 04:08 PM
Patriot76 Your insight is invaluable. ... 06-29-2015, 04:58 PM
EcoSafe ......o:)...... 07-01-2015, 07:14 AM
greytruck I always bought Mountain Dew... 06-29-2015, 09:31 AM
NHscrapman It's not hard to grow tobacco... 06-29-2015, 10:35 AM
NewbyScrapper I have rolled my own C's for... 06-29-2015, 01:20 PM
submarinepainter I don't drink soda but I love... 06-29-2015, 04:32 PM
DakotaRog I don't drink a lot of beer... 06-29-2015, 05:00 PM
Hypoman Salvation Army will feed you... 06-29-2015, 10:32 PM
HipoGear I bought a battery from... 06-30-2015, 05:07 AM
EcoSafe All good tips. lets continue... 06-30-2015, 07:03 AM
travistemple202020 lmafo working at mcdonalds... 06-30-2015, 07:16 AM
HipoGear For the last three years or... 06-30-2015, 07:19 AM
jiffy117 I have been wanting to buy a... 06-30-2015, 08:06 AM
NHscrapman my truck full of tools and... 07-01-2015, 04:35 AM
bigburtchino NHscrapman - "I cannot push... 07-01-2015, 07:53 AM
hobo finds http://img0107.popscreencdn.co... 07-01-2015, 01:04 PM
Grayson97 Make your own alcohol. Its... 07-01-2015, 06:34 PM
EcoSafe good advise! 06-29-2015, 09:47 AM
  1. #1
    EcoSafe started this thread.
    EcoSafe's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    May 2011
    Posts
    3,703
    Thanks
    3,699
    Thanked 6,779 Times in 1,949 Posts

    Add a free tank of fuel and $300 to your bottom line per month.

    These simple tips are aimed at the S (survival) scrapper who is trying to put food on the table or pay the mortgage. I came up with these several years ago when I started with 0 $ and 0 prospects.

    I am a coke drinker I drink a 6 pack a day while working. Today a 6 pack of coke will cost around 5$, A 2 lt can be bought for .99. a 2lt = one five pack, a 2 ltr gets warm or loses its kick before the day is over.

    A plastic 16 or 20 oz coke is around $1.50 sooooo 1.50 x 5 = $7.50
    safe 5/6 12 oz plastic Coke bottles buy a 2 lt and fill the empty 12 ozers you now have a 5 pack for .99 it will keep its kick and won't get warm before you drink it.
    $ 6.50 savings x 5 days $32.50 + a free tank of fuel.

    If you are a smoker. I am (unfortunately). A pack of C,s $5 + x 2 +10$+.
    A Topomatic rolling machine $35 a 1 lb bag of good pipe tobacco $25 (enough to roll 2 1/2 cartons,or an electric rolling machine $100 +. role your own professional looking C,s. Im not talking Prince Albert here but tobacco sold under the guise of "pipe "tobacco to avoid the dread cigarette lable which draws unwanted attention from TFE and the tax man if the word cigrette were on the same packa get, that lb would cost you $80 also the pkg tobacco is all natural and does not contain formaldehyde and the other 188 additives that pkged cigarets have.

    60 pks of Cs 300$ + 2 bags of tobacco and tubes $50 a savings of enough to feed a family of 4 for one month.

    Do you pull an empty trailer around all day. Park it at Walmart with a hitch lock untill you need it that day. the cost of pulling that empty trailer is at least $1 per hr, another tank of fuel per week.

    p.S. I INTENDED TO
    ADD A COUPLE OF OTHER TIPS BUT THE YARD CALLS.

    A trip to micky ds, these days can cost upwards of $5 a nice left over meat loaf sandwich and your re bottled cost less then $1 another tank of fuel per week.

    Now is not the time for flaunting that pack of Marlboros. Now is the time for the smart move to "custom made" roll your owns.



    There are many other tips out there that would be welcome on this thread like inflating your tires, trailer and truck, according to the load. 2/3 miles a gallon adds up quicker then you think. Times are tough and going to get tougher.

    NO 76 I have no sub for chew. Maybe some one else has.
    Last edited by EcoSafe; 06-29-2015 at 10:24 AM.
    "anyone who thinks scrappin is easy money ain't doin it right!"


  2. #2
    Patriot76's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Dec 2012
    Location
    Buffalo Commons
    Posts
    2,955
    Thanks
    10,580
    Thanked 7,214 Times in 2,253 Posts
    Words of wisdom from a survivor. Your insights and knowledge are greatly appreciated. My addictions are chewing tobacco and beer. Any advice other than my wifes, quit?

  3. The Following User Says Thank You to Patriot76 for This Post:


  4. #3
    ryanw's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Oct 2012
    Location
    TX
    Posts
    1,314
    Thanks
    529
    Thanked 1,289 Times in 647 Posts
    Quote Originally Posted by Patriot76 View Post
    Words of wisdom from a survivor. Your insights and knowledge are greatly appreciated. My addictions are chewing tobacco and beer. Any advice other than my wifes, quit?
    Turn an old refrigerator into a kegerator. This will save you money if you drink as much as you normally would with cans or bottles. If this ends up with you drinking more beer because of the easy access, it will not save you money and get you in constant trouble with your wife.

    For soda, if anyone runs across an old soda fountain set-up, the syrup bags cost around $40 for name brands which makes about 25 gallons of soda. This is 47 2 liters. If you're getting 2 liters for 99 cents, then this breaks even considering the CO2 you have to use. But, you don't have to keep going to get more soda for awhile.

    Buying in bulk and planning ahead saves money over time. I shop a lot at restaurant supply stores. They are cheaper than Sam's Club and Costco almost all the time. If you go in with a couple other households, you can split all of the bulk items up every week so you're not stuck with, say, a 20 pound bag of onions.
    Last edited by ryanw; 06-29-2015 at 11:42 AM.

  5. The Following 3 Users say Thank You for This Post by ryanw:


  6. #4
    MattInTheHat's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    Sep 2012
    Location
    rock hill, sc
    Posts
    1,464
    Thanks
    1,140
    Thanked 1,396 Times in 703 Posts
    Quote Originally Posted by ryanw View Post

    For soda, if anyone runs across an old soda fountain set-up, the syrup bags cost around $40 for name brands which makes about 25 gallons of soda. This is 47 2 liters. If you're getting 2 liters for 99 cents, then this breaks even considering the CO2 you have to use. But, you don't have to keep going to get more soda for awhile.
    I have worked various places, and know that in general, the cup costs the business more than the soda to fill it.
    Currently looking for a job in or related to scrap/recycling. Relocation is possible for the right offer.

  7. The Following 2 Users say Thank You for This Post by MattInTheHat:


  8. #5
    MattInTheHat's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    Sep 2012
    Location
    rock hill, sc
    Posts
    1,464
    Thanks
    1,140
    Thanked 1,396 Times in 703 Posts
    Quote Originally Posted by Patriot76 View Post
    Words of wisdom from a survivor. Your insights and knowledge are greatly appreciated. My addictions are chewing tobacco and beer. Any advice other than my wifes, quit?
    Depends on whether the amount of beer available affects the amount consumed. I have noticed that a lot of times a 12 pack is like $3 more than a 6 pack. An 18 pack negligibly more than a 12. and a 24 not much more than an 18. so if you switch from 6 packs to 24 or 36 packs, your cost per unit could drop by 1/3 or more.

    I doubt you buy 6 packs unles its to sample a new flavor, and even 12 packs are questionable.

  9. The Following User Says Thank You to MattInTheHat for This Post:


  10. #6
    Patriot76's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Dec 2012
    Location
    Buffalo Commons
    Posts
    2,955
    Thanks
    10,580
    Thanked 7,214 Times in 2,253 Posts
    Quote Originally Posted by MattInTheHat View Post
    Depends on whether the amount of beer available affects the amount consumed. I have noticed that a lot of times a 12 pack is like $3 more than a 6 pack. An 18 pack negligibly more than a 12. and a 24 not much more than an 18. so if you switch from 6 packs to 24 or 36 packs, your cost per unit could drop by 1/3 or more.

    I doubt you buy 6 packs unles its to sample a new flavor, and even 12 packs are questionable.
    Your insight is invaluable. The amount available directly impacts the amount consumed. 30 packs of Busch is a normal purchase. Thinking about working a deal with the distributor to have it delivered directly to the ranch. Looking at buying a refrigerator trailer to buy in bigger quantities. For the moment I have to depend on the wife and her 1/2 ton Chevy. One week at a time. Sorry Old Dude, did not mean to derail the thread from coke a cola to beer.
    C

  11. The Following User Says Thank You to Patriot76 for This Post:


  12. #7
    EcoSafe started this thread.
    EcoSafe's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    May 2011
    Posts
    3,703
    Thanks
    3,699
    Thanked 6,779 Times in 1,949 Posts
    Quote Originally Posted by Patriot76 View Post
    Your insight is invaluable. The amount available directly impacts the amount consumed. 30 packs of Busch is a normal purchase. Thinking about working a deal with the distributor to have it delivered directly to the ranch. Looking at buying a refrigerator trailer to buy in bigger quantities. For the moment I have to depend on the wife and her 1/2 ton Chevy. One week at a time. Sorry Old Dude, did not mean to derail the thread from coke a cola to beer.


    C
    ............

  13. #8
    greytruck's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Jan 2012
    Location
    Thornton, Illinois
    Posts
    1,927
    Thanks
    1,689
    Thanked 1,788 Times in 932 Posts
    I always bought Mountain Dew 2 lt. instead of a 20 oz bottle. At .99 for the 2lt. and $1.69 for a 20 oz. the 2 lt. is a no brainer, and still everyone buys the smaller size.

  14. The Following User Says Thank You to greytruck for This Post:


  15. #9
    NHscrapman's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    Jan 2013
    Location
    new hampshire
    Posts
    1,584
    Thanks
    4,066
    Thanked 2,171 Times in 939 Posts
    It's not hard to grow tobacco

    grew up dirt poor
    second nature to be cheap, fix or make my own or do without, make it work.... that kinda thing

    not spending at all is the best saving, so if things get tight the money stays at home unless it's a planned purchase.
    it's amazing to me to watch someone buy a $3-$5 coffee everyday
    in one and 1/2 weeks you paid for:
    a coffee machine
    a cup
    a lb of coffee and the filters
    and the electricity to make a months worth of coffee.
    Last edited by NHscrapman; 06-29-2015 at 10:49 AM.
    There ain't nothing wrong with an honest days work. Anyone who says otherwise is a fool.- Old Man

  16. The Following 6 Users say Thank You for This Post by NHscrapman:


  17. #10
    NewbyScrapper's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Oct 2012
    Location
    Northern California
    Posts
    263
    Thanks
    1,475
    Thanked 175 Times in 101 Posts
    I have rolled my own C's for years. Have a deal with a smoke shop, 16 oz bag of "pipe' baccy + 3 cartons of tubes (150 in a Tops carton, for $25. Knowing a few words of Arabic and having served in the Yemen (Aden), where shop owner is from, appears to help :-) Is this called networking, lol.

    However, while standing in line to get paid at my yard, opening up my tin box of roll-ups, has prompted " yo dude, gotta spare joint?"

  18. The Following 3 Users say Thank You for This Post by NewbyScrapper:


  19. #11
    submarinepainter's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Sep 2011
    Location
    Maine
    Posts
    1,026
    Thanks
    1,230
    Thanked 654 Times in 316 Posts
    I don't drink soda but I love seltzer water , buy whatever brand that is on sale 5 12 packs for 10 bucks . that's around 16.5 cents a can . I keep them in a cooler which I get the ice for free from my buds at the lions club or the legion hall, I almost always pack a lunch which saves big bucks!
    Old dogs care about you even when you make mistakes;
    God bless little children while they're still too young to hate

  20. The Following 2 Users say Thank You for This Post by submarinepainter:


  21. #12
    DakotaRog is offline Metal Recycling Entrepreneur
    DakotaRog's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Aug 2014
    Posts
    1,611
    Thanks
    602
    Thanked 1,672 Times in 829 Posts
    I don't drink a lot of beer anymore (generally don't have the time or extra "allowance" money) but I don't even see 6-packs anymore in our stores unless its a micro brew sort of thing. Mostly see 12 packs and in big brands full cases.

  22. #13
    Hypoman's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Dec 2010
    Location
    Indiana
    Posts
    1,267
    Thanks
    2,765
    Thanked 1,329 Times in 512 Posts
    Salvation Army will feed you lunch for free. Take a few bucks and make a donation afterwards. They throw leftovers away if they don't have enough for the homeless shelter. Many senior citizens activity centers make lunches daily for about $3. Ours makes it to go if you want!

    Take your batteries to Autozone (5 a day) and buy your vehicle upkeep that way. Saves gas to the yard for about the same amount of money!
    Determine never to be idle. No person will have occasion to complain of the want of time who never loses any. It is wonderful how much may be done if we are always doing.
    Thomas Jefferson

  23. The Following 3 Users say Thank You for This Post by Hypoman:


  24. #14
    HipoGear is offline Metal Recycling Entrepreneur
    HipoGear's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    May 2015
    Location
    Rochester, NY
    Posts
    735
    Thanks
    2,047
    Thanked 942 Times in 407 Posts
    Quote Originally Posted by Hypoman View Post
    Salvation Army will feed you lunch for free. Take a few bucks and make a donation afterwards. They throw leftovers away if they don't have enough for the homeless shelter. Many senior citizens activity centers make lunches daily for about $3. Ours makes it to go if you want!

    Take your batteries to Autozone (5 a day) and buy your vehicle upkeep that way. Saves gas to the yard for about the same amount of money!
    I bought a battery from Autozone in January. Had the old one riding around in the van with me for about two months. Once the snow stopped (February was a *****) I took it back. They would note take it unless I could produce the receipt for the new one I bought. I did find the receipt but what a pain.

  25. #15
    EcoSafe started this thread.
    EcoSafe's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    May 2011
    Posts
    3,703
    Thanks
    3,699
    Thanked 6,779 Times in 1,949 Posts
    All good tips. lets continue them. Yours may sound silly bu a $here and there can add up to $$$$$$$$$$$$$$$$$$ before you know it.

  26. #16
    travistemple202020's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    Jul 2012
    Location
    ames iowa
    Posts
    1,326
    Thanks
    266
    Thanked 873 Times in 490 Posts
    lmafo working at mcdonalds pays off more than I thought lol free food free pop free water and left overs like fruits and veggies for other meals (on) when they go bad plus the $10.20hr I made pays for my bills coffee cigs beers and energy drink lol seed money for auctions at least small ones. draw back is only coke products

  27. #17
    HipoGear is offline Metal Recycling Entrepreneur
    HipoGear's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    May 2015
    Location
    Rochester, NY
    Posts
    735
    Thanks
    2,047
    Thanked 942 Times in 407 Posts
    For the last three years or so, all clothes have come from thrift stores and sneakers (New Balance) come slightly used from eBay.

  28. The Following 3 Users say Thank You for This Post by HipoGear:


  29. #18
    jiffy117 is offline Metal Recycling Entrepreneur
    jiffy117's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    Feb 2014
    Location
    Central NY
    Posts
    287
    Thanks
    220
    Thanked 341 Times in 147 Posts
    I have been wanting to buy a processed half cow/pig. plenty of offers on craigslist but still cant afford the investment though. My wife's uncle raises chickens and gives us a dozen for free every so often. Tastes better and saves us a couple of bucks. And don't forget if you have space and a bit of skill to grow a vegetable garden its always worth it; my mom would always can the extra's.

  30. The Following User Says Thank You to jiffy117 for This Post:


  31. #19
    NHscrapman's Avatar
    SMF Badges of Honor


    Member since
    Jan 2013
    Location
    new hampshire
    Posts
    1,584
    Thanks
    4,066
    Thanked 2,171 Times in 939 Posts
    my truck full of tools and junk in the cab is 400- 500 lbs heavier than cleaned out and only having the basic 5 gallon bucket of tools.
    That adds up over the miles.

    I cannot push enough for people to plant their own food, it's one of the highest bills in any household. any time you can chip away at that one, is worth a little work in my mind.

  32. The Following 4 Users say Thank You for This Post by NHscrapman:


  33. #20
    bigburtchino's Avatar
    SMF Badges of Honor



    Member since
    Mar 2011
    Location
    California
    Posts
    1,643
    Thanks
    4,369
    Thanked 2,828 Times in 1,131 Posts
    NHscrapman - "I cannot push enough for people to plant their own food, it's one of the highest bills in any household. any time you can chip away at that one, is worth a little work in my mind".

    A tomato grown in your own garden always seems to taste better than the ones from the store, too!

  34. The Following User Says Thank You to bigburtchino for This Post:


Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Browse the Most Recent Threads
On SMF In THIS CATEGORY.





OR

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

The Scrap Metal Forum

    The Scrap Metal Forum is the #1 scrap metal recycling community in the world. Here we talk about the scrap metal business, making money, where we connect with other scrappers, scrap yards and more.

SMF on Facebook and Twitter

Twitter Facebook