Just did a test run of 10# of assorted ribbon wire with various amounts of connectors attached (with a piece or two of ferrite that we found later). At $.80 per pound, that is $8.00 as is at my local yard.
Spent about 50 min cutting off the connectors and came up with 4.3# @ $2# = $8.60 plus remaining wire of 5.7# @ $.80 = $4.56 totalling $13.16.
50 min of labor for $5.16 minus the cost of shipping to buyer. I dont add in the cost of taking wire to yard as I go there often and wire is very small percentage of my total load.
Hope this information helps anyone trying to decide what route to take.
Probably netting around $3 hour to cut connectors.
Bookmarks